تهران ، نسیم شهر ، وجه آباد
09123954179
0 0
تهران ، نسیم شهر
09123954179

شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها

شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها

شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها

شلنگ تراز یکی از پرکاربردترین ابزار ها در کارگاه های عمرانی می باشد بخصوص در عملیات های ساختمان سازی.در این مقاله شما را با شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها آشنا خواهیم کرد. بسیاری از کارگران،بناها و حتی مهندسان برای ترازیابی دو سطح یا دو نقطه که نسبت به هم دارای پستی و بلندی می باشند از این روش استفاده می نمایند. از مزایای این روش می توان به دو ویژگی ذیل اشاره نمود:
  • سادگی این روش
  • سرعت بالای این روش
با توجه به دو ویژگی فوق الذکر این روش یک روش بسیار معمول می باشد. لذا هر مهندس عمران و معمار در بخش اجرا باید با این وسیله آشنایی کامل داشته باشد. در این مقاله شما با نحوه کارکرد شلنگ تراز،آموزش کار با شلنگ تراز و نکاتی که در هنگام کار با آن باید رعایت نمایید آشنا خواهید شد.

نحوه کارکرد شلنگ تراز:

در این وسیله از قانون ظروف مرطبته یا ظروف به هم پیوسته استفاده می شود. نام دیگر این قانون،قانون توریچلی می باشد. بر اساس این قانون داریم: دو ظرف مجزای حاوی مایعات، تا زمانی که از هم جدا و بی ارتباط باشند، می‌توانند در دو ارتفاع مختلف قرار گیرند؛امّا، به محض آنکه این دو ظرف را با لوله‌ای بهم وصل کنیم، محتوای ظرفی که در ارتفاع بالاتر قرار دارد شروع به حرکت به سوی ظرف پائین تر کرده و سطح مایع موجود در ظرف کم ارتفاع تر را بالا می‌برد، و این جریان آنقدر ادامه می‌یابد تا مایعات داخل هر دو ظرف هم‌سطح شوند.
شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها
در تصویر فوق قانون ظروف مرطبته را می توانید به خوبی مشاهده نمایید.

نحوه استفاده از شلنگ تراز:

برای استفاده از این وسیله نیاز به دو فرد مجزا می باشد. هر کدام از افراد یک سمت شلنگ را نگه می دارند. نفر اول در مکانی که مبنا می باشد و کد ارتفاعی آن معلوم می باشد قرار می گیرد و سر شلنگ را طوری نگه می دارد که ارتفاع آب آن برابر کد مربوطه باشد. سپس فرد دوم سر شلنگ خود را آنقدر بالا و پایین می کند تا سطح آب در دو سر شلنگ یکسان شود. بنابراین سطح آب در سر دوم شلنگ کد ارتفاعی همتراز با سر اول را به ما می دهد. شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها

در هنگام کار با شلنگ تراز چه نکاتی باید رعایت شود:

برای سهولت کار و جلوگیری از ایجاد خطا در ترازیابی توجه به نکات ذیل مهم می باشد. ۱-در هنگام کار با شلنگ نباید آن را به صورت ناگهانی تکان و یا جابه جا نمود.
خواندن این مطلب هم به شما توصیه میکنیم:  چگونه موضوع پایان نامه کارشناسی معماری انتخاب کنیم
۲-استفاده از شیلنگ تراز در بعضی شرایط جوی توصیه نمی شود. این شرایط جوی عبارت اند از:
  • روزهای بسیار گرم
  • روزهای بسیار سرد
  • آب و هوای بارانی
  • آب و هوای بادی
۳-وجود حباب هوا  در شلنگ باعث ایجاد خطا در عملیات می شود. لذا قبل از تراز یابی از عدم وجود هوا در شلنگ اطمینان حاصل نمایید. ۴-برای قرائت ساده تر بهتر است از شلنگ های شفاف،تمیز و عاری از آلودگی استفاده نمایید. همچنین می توانید از محلول های رنگی  جهت تسهیل قرائت در شلنگ استفاده نمود. ۵-قبل از شروع بکار با کنار هم قراردادن دو سر شیلنگ تراز از همسطح قرار گرفتن سطح آب در هر دو سمت آن مطمئن شوید. ۶-طول زیاد لوله در عملیات می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید.

این مشکلات عبارت اند از:

  • دست و پا گیر بودن شیلنگ
  • احتمال پیچ خوردگی در طول لوله افزایش یافته
  • افزایش نیروی چسبندگی بین مایع و جداره شیلنگ  که می تواند باعث ایجاد تداخل در دقت کار شود.
یکی از معایب اصلی این روش آن است که برای نقاط نزدیک به هم کاربرد دارد. لذا در نقشه برداری کاربرد این روش کم است امّا در کارهای ساختمانی این روش مرسوم می باشد. حداکثر فاصله دو نقطه که می توان از این روش از آن بهره جست ۱۵ متر می باشد. ۷-قطر داخلی شلنگ نباید از حد معینی در حدود ۷ میلیمتر بیشتر باشد. شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها
 امیدواریم با مطالعه مقاله شلنگ تراز؛مزایا و کاربردها نکات مفیدی کسب کرده باشید.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *